Obsah
Jednoduché účtovníctvo je jednou z možností, ako môže podnikateľ viesť účtovníctvo a zistiť svoj základ dane. Je postavené na sledovaní finančných prostriedkov v podnikaní, no pre správne vyčíslenie dane je dôležité vedieť, ktoré náklady sú daňovo uznateľné a ktoré príjmy podliehajú zdaneniu.
Čo je to jednoduché účtovníctvo?
Jednoduché účtovníctvo je oproti podvojnému účtovníctvu jednoduchším spôsobom, ako viesť prehľad o príjmoch, výdavkoch a ďalších účtovných záznamoch. Zásadným rozdielom medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom je moment zdaňovania príjmov. V podvojnom účtovníctve je momentom zdanenia príjmov prijatá platba, v podvojnom účtovníctve je to dodanie tovaru alebo služby (vystavená faktúra).
Kto môže viesť jednoduché účtovníctvo?
Podľa zákona o účtovníctve č.431/2002 Z. z. môžu v jednoduchom účtovníctve účtovať:
- Fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú samostatnú zárobkovú činnosť – majú príjem z podnikania podľa §6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, a to vtedy, ak používajú daňovú evidenciu
- Fyzické osoby, ktoré dosahujú príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu podľa §6 ods.3 zákona o dani z príjmov
- Fyzické osoby, ktoré dosahujú príjmy z prenájmu podľa §6 ods.4
- Podnikatelia nezapísaná v obchodnom registri
- A iné osoby, napr. občianske združenia, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, cirkvi a pod.
Zároveň nie je zakázané, aby sa všetky vymenované subjekty rozhodli o vedenie podvojného účtovníctva.
Ako viesť jednoduché účtovníctvo?
Daňovníci, ktorí môžu viesť jednoduché účtovníctvo a rozhodnú sa pre neho, musia účtovať podľa:
- Zákona o účtovníctve č. 431/2002 Z. z.
- Opatrenia Ministerstva financií SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva
- Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z.
Základnou účtovnou knihou jednoduchého účtovníctva je peňažný denník. Tam zaznamenáte príjmy a výdavky finančných prostriedkov na účte aj v pokladne.
Ďalšími knihami, ktoré v jednoduchom účtovníctve používate je kniha pohľadávok, kniha záväzkov a ostatné pomocné účtovné knihy, napr. kniha zásob, kniha dlhodobého majetku, knihu cenín a pod.
Pokiaľ niekoho zamestnávate, musíte viesť mzdovú agendu. Viesť jednoduché účtovníctvo môžete aj v našom prehľadnom účtovnom systéme Money S3.
Váš účtovný tok bude začínať a končiť rovnako ako kalendárny rok. Do 3 mesiacov po jeho skončení musíte zostaviť prehľad o príjmoch a výdavkoch a prehľad o majetku a záväzkoch. Obidva výkazy zasielate na daňový úrad elektronicky, ak ste fyzická osoba – podnikateľ a ste registrovaný na daň z príjmov. Inak môžete podať daňové priznanie poštou alebo osobne. V rovnakom termíne podávate aj daňové priznanie za predchádzajúci rok.
Pre koho je jednoduché účtovníctvo vhodné a pre koho nie?
Jednoduché účtovníctvo nemá takú bohatú informačnú základňu ako podvojné účtovníctvo. Členenie príjmov a výdavkov nie je také podrobné a v prípade potreby ich sledovania je vhodnejšie viesť podvojné účtovníctvo. Pomoc vám s tým môže program na podvojné účtovníctvo v rámci účtovného systému Money S3.
V prípade, že daňovníci majú nízke výdavky v porovnaní s príjmami, nikoho nezamestnávajú, nepotrebujú sklad, nenakupujú veľa tovarov, je pre nich výhodnejšie viesť daňovú evidenciu k paušálnym alebo skutočným výdavkom.
Autorom článku je Katarína Serinová
Boli informácie v článku užitočné?
Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.