Podnikanie

Rodinné podniky na Slovensku získali oficiálny status: Čo toznamená pre podnikateľov

Zákonná definícia rodinného podniku – podmienky na to, ako sa ním stať

Rodinnými podnikmi sa na Slovensku zaoberá zákon č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa neho rodinným podnikom môže byť len podnikateľ, ktorým je obchodná spoločnosť, družstvo alebo fyzická osoba – podnikateľ. Každý z týchto podnikateľov na to, aby bol považovaný za rodinný podnik, musí splniť zákonom predpísané podmienky.

Obchodná spoločnosť je rodinným podnikom vtedy, ak (postačuje splniť jednu podmienku):

  • najmenej dvaja členovia spoločnej rodiny vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinu hlasovacích práv a najmenej jeden člen spoločnej rodiny je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
  • najmenej dvaja členovia spoločnej rodiny majú hospodársky prospech z podnikania obchodnej spoločnosti spolu viac ako 50 % zo zisku po zdanení alebo
  • jeden člen spoločnej rodiny je jediným spoločníkom alebo jediným akcionárom obchodnej spoločnosti a súčasne je jej štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu a najmenej jeden iný člen spoločnej rodiny je štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo členom dozornej rady tejto obchodnej spoločnosti alebo je v pracovnoprávnom vzťahu s touto obchodnou spoločnosťou.

Družstvo je rodinným podnikom vtedy, ak (postačuje splniť jednu podmienku):

  • najmenej dvaja členovia spoločnej rodiny vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinu hlasovacích práv a najmenej jeden člen spoločnej rodiny je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo
  • najmenej dvaja členovia spoločnej rodiny majú hospodársky prospech z podnikania družstva spolu viac ako 50 % zo zisku po zdanení.

Fyzická osoba – podnikateľ je rodinným podnikom vtedy, ak najmenej jeden člen spoločnej rodiny je v pracovnoprávnom vzťahu s touto fyzickou osobou – podnikateľom.

Ako je možné si všimnúť, pre naplnenie definície rodinného podniku musia byť v podnikaní zainteresovaní aspoň dvaja členovia spoločnej rodiny. Členmi spoločnej rodiny sú manželia, príbuzní v priamom rade (napríklad rodičia a deti, starí rodičia a vnúčatá), súrodenci, osoby navzájom príbuzné až do štvrtého stupňa (napríklad bratranec a sesternica) a ich manželia.

Je potrebné si uvedomiť, že zavedením pojmu „rodinný podnik“ do slovenskej legislatívy nedochádza k zavedeniu novej právnej formy podnikania. Právne formy podnikania zostávajú zachované. Ustanovujú sa len definičné znaky rodinného podniku pre subjekty existujúcich právnych foriem. Rodinným podnikom tak môže byť napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným, akciová spoločnosť, družstvo alebo spomedzi fyzických osôb živnostník.

Status evidovaného alebo registrovaného rodinného podniku a rodinnej farmy

Podnikateľ, ktorý napĺňa znaky rodinného podniku, má možnosť získať oficiálny status rodinného podniku, ktorý môže mať dvojakú podobu:

  • evidovaný rodinný podnik a
  • registrovaný rodinný podnik.

V nadväznosti na to existujú aj dva zoznamy, ktoré vedie Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo práce“ v príslušnom tvare). Pre evidované rodinné podniky sa vedie evidencia rodinných podnikov a pre registrované rodinné podniky sa vedie register registrovaných rodinných podnikov. Údaje z evidencie rodinných podnikov a registra registrovaných rodinných podnikov sa zverejňujú na webovej stránke ministerstva práce.

Okrem spomínaných dvoch statusov legislatíva rozpoznáva aj jeden špecifický – rodinná farma. Za rodinnú farmu sa považuje rodinný podnik, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť vrátane hospodárskeho chovu rýb alebo produkuje, spracováva a obchoduje s poľnohospodárskymi surovinami a výrobkami. V evidencii rodinných podnikov a registri registrovaných rodinných podnikov je možné si dať zapísať dôvetok, že zároveň ide o rodinnú farmu.

Evidovaný rodinný podnik – postačuje splnenie základnej podmienky

Ak podnikateľ spĺňa podmienky rodinného podniku a chce byť evidovaným rodinným podnikom, stačí ministerstvu práce doručiť „Žiadosť o zaradenie do evidencie rodinných podnikov“, ktorá je k dispozícii na jeho internetovej stránke. Prílohou k tejto žiadosti je aj niekoľko dokladov, ale žiadne špecifické podmienky na zápis do evidencie rodinných podnikov nie je potrebné splniť.

Po zápise do evidencie rodinných podnikov je evidovaný rodinný podnik oprávnený (nie povinný) v písomnom styku uvádzať označenie „rodinný podnik“ alebo skratku „r. p.“. Takisto môže (nemusí) podať návrh na zápis označenia „rodinný podnik“ do obchodného registra.

Registrovaný rodinný podnik – podmienok, ktoré je potrebné splniť, je viacero

„Vyšším“ statusom ako len evidovaný rodinný podnik je registrovaný rodinný podnik. Okrem všeobecnej podmienky rodinného podniku je potrebné splniť aj viaceré špecifické. Ďalším krokom je podať ministerstvu práce spolu s predpísanými prílohami „Žiadosť o registráciu registrovaného rodinného podniku“, ktorá je tiež k dispozícii na jeho internetovej stránke.

Štatút registrovaného rodinného podniku je následne možné priznať žiadateľovi, ak:

  • spĺňa podmienky rodinného podniku,
  • vykonáva hospodársku činnosť,
  • má základný dokument (napríklad spoločenská zmluva, stanovy) obsahujúci určenie percentuálnej časti zisku po zdanení, ktorú sa žiadateľ zaväzuje použiť v prospech rodiny,
  • má základný dokument (napríklad spoločenská zmluva, stanovy) obsahujúci záväzok zosúlaďovania riadiacich, obchodných, vlastníckych a rodinných vzťahov spôsobom smerujúcim k udržiavaniu a rozvíjaniu rodinných väzieb, k posilňovaniu rodinných hodnôt a kvality rodinného života a všestranného rozvoja rodinnej hmotnej kultúry a tradície,
  • má zriadenú radu rodinného podniku (viac o nej píšeme nižšie v článku),
  • má sídlo (ak ide o právnickú osobu) alebo miesto podnikania (ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa) na území Slovenskej republiky alebo iného členského štátu EÚ,
  • nebola mu uložená pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období troch rokov pred podaním žiadosti,
  • nemá na majetok vyhlásený konkurz, nie je v reštrukturalizácii a nie je v likvidácii,
  • nemal zrušený štatút registrovaného rodinného podniku v období troch rokov pred podaním žiadosti a nebolo u neho právoplatne rozhodnuté o nepriznaní štatútu registrovaného rodinného podniku v období šiestich mesiacoch pred podaním žiadosti.

Po zápise do registra registrovaných rodinných podnikov je registrovaný rodinný podnik povinný v písomnom styku uvádzať označenie „registrovaný rodinný podnik“ alebo skratku „r. r. p.“. V súvislosti s tým sa označenie „registrovaný rodinný podnik“ aj povinne zapisuje do obchodného registra. Do troch mesiacov odo dňa priznania štatútu registrovaného rodinného podniku je registrovaný rodinný podnik povinný podať s tým súvisiaci návrh na zápis do obchodného registra.

Povinnosťou registrovaného rodinného podniku je použiť najmenej 12 % zo zisku po zdanení v období do roka odo dňa schválenia riadnej účtovnej závierky v prospech rodiny, a to najmä na:

  • vzdelávanie členov spoločnej rodiny,
  • dôchodkové zabezpečenie členov spoločnej rodiny,
  • rekreačné pobyty členov spoločnej rodiny a zamestnancov rodinného podniku,
  • zdravotnú starostlivosť o členov spoločnej rodiny a zamestnancov rodinného podniku,
  • sociálnu pomoc a starostlivosť o členov spoločnej rodiny.

Za takéto použitie zisku po zdanení sa tiež považuje, ak sa zisk po zdanení použije:

  • na doplnenie špeciálneho fondu vytvoreného na účel jeho budúceho použitia v prospech rodiny, pričom k použitiu prostriedkov musí dôjsť najneskôr do piatich rokov odo dňa schválenia riadnej účtovnej závierky, alebo
  • na krytie účtovnej straty do výšky daňovej straty, ak na krytie tejto účtovnej straty už bol použitý celý rezervný fond alebo nedeliteľný fond, celý nerozdelený zisk z minulých období a celý zisk po zdanení, ktorý nepodlieha použitiu v prospech rodiny.

Použitie časti zisku po zdanení v prospech rodiny je registrovaný rodinný podnik povinný sledovať prostredníctvom analytickej evidencie alebo inej pomocnej evidencie. Do siedmich mesiacov od skončenia účtovného obdobia je registrovaný rodinný podnik povinný uložiť do registra účtovných závierok riadnu účtovnú závierku za príslušné účtovné obdobie spolu s prílohou k účtovnej závierke, ktorá obsahuje presný popis účelu použitia zisku po zdanení v prospech rodiny.

Rada rodinného podniku – osobitný orgán rodinných podnikov

Rada rodinného podniku je kolektívny orgán rodinného podniku, ktorého vnútornú organizáciu a fungovanie upravuje štatút rady rodinného podniku. Ten schvaľuje samotný rodinný podnik, teda obchodná spoločnosť, družstvo alebo fyzická osoba – podnikateľ. Pokiaľ ide o povinnosť zriaďovania rady rodinného podniku, dobrovoľne ju môže mať zriadenú evidovaný rodinný podnik a povinne ju musí mať zriadenú registrovaný rodinný podnik.

Rada rodinného podniku prerokúva predovšetkým tieto záležitosti:

  • dlhodobé strategické smerovanie rodinného podniku,
  • rodinnú politiku zameranú na rodinný podnik a súlad cieľov rodinného podniku a rodiny,
  • vzťahy medzi rodinou a rodinným podnikom, práva a povinnosti členov spoločnej rodiny vo vzťahu k rodinnému podniku, potreby a požiadavky členov spoločnej rodiny,
  • podmienky prijímania členov spoločnej rodiny do rodinného podniku alebo odchodu členov spoločnej rodiny z rodinného podniku,
  • nástupníctvo a prípravu budúcej generácie na prevzatie rodinného podniku, generačnú výmenu štatutárneho orgánu a odovzdanie vlastníctva budúcej generácii,
  • informácie o rodinnom podniku, ktoré sa poskytujú členom rady rodinného podniku.

Rada rodinného podniku musí mať najmenej troch členov, z ktorých viac ako polovica musí byť tvorená členmi spoločnej rodiny. Rada rodinného podniku je schopná uznášať sa, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov rady rodinného podniku a viac ako polovicu prítomných členov rady rodinného podniku tvoria členovia spoločnej rodiny. Rozhodnutia sa prijímajú nadpolovičnou väčšinou hlasov, pričom v štatúte rady rodinného podniku je možné ustanoviť prípady, v ktorých je potrebný na prijatie rozhodnutia vyšší počet hlasov.

Rada rodinného podniku zasadá najmenej raz za kalendárny rok a zo zasadnutia rady rodinného podniku sa vyhotovuje zápisnica. Tú je rodinný podnik povinný na požiadanie poskytnúť ministerstvu práce. Zriadením rady rodinného podniku však nie je dotknutá pôsobnosť štatutárneho orgánu, dozorného orgánu a najvyššieho orgánu podnikateľského subjektu. Ich právomoci teda nie sú zriadením rady rodinného podniku nijako oslabené.

Výhody evidovaných a registrovaných rodinných podnikov

Ak odhliadneme od toho, že rodinný podnik sa môže dať zapísať do evidencie rodinných podnikov alebo registra registrovaných rodinných podnikov a v spojení s tým používať označenie „rodinný podnik“ a dať si ho zapísať aj do obchodného registra, čo mu môže v niektorých prípadoch priniesť určitú prestíž, tak zatiaľ žiadne iné výhody nemá.

V súčasnosti teda evidovaný rodinný podnik alebo registrovaný rodinný podnik v porovnaní s inými podnikateľskými subjektmi nemá výhodu napr. v podobe nižšieho daňového zaťaženia, nižších nákladov na zamestnávanie, jednoduchšej medzigeneračnej výmeny a ani žiadnu inú. Je však predpoklad, že vytvorený právny rámec definujúci rodinné podniky bude v budúcnosti použitý ako vhodný základ na zavedenie konkrétnych foriem pomoci rodinným podnikom.

Nejnovější články

Všetko, čo potrebujete vedieť o rekreačnom poukaze: Podmienky, výška a možnosti využitia

Kedy má zamestnanec nárok na príspevok na rekreáciu Na to, aby bol zamestnávateľ povinný príspevok…

21 januára, 2025

Novinky vo verzii 25.100: prepojenie API s Tatra bankou a ďalšie zmeny v Money S3

Buďte pripravení na rok 2025 Rok 2025 prináša množstvo legislatívnych zmien a noviniek, ktoré sme…

20 januára, 2025

Zmeny a novinky Money S3 verzie 25.100

Tatra banka (API) Od verzie 25.100 je k dispozícii nová služba elektronického platobného styku Tatra…

20 januára, 2025

Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v roku 2025 za rok 2024

Schválenie účtovnej závierky a návrhu na rozdelenie zisku Pravidlá zdaňovania podielov na zisku upravuje zákon…

20 januára, 2025

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch: Čo to je, čo musí obsahovať a kedy sa vydáva?

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch: čo to je Celý formulár sa nazýva Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch…

20 januára, 2025

Mzdy, dane, odvody a celková cena práce zamestnanca v roku 2025

Príjem zo závislej činnosti – od jeho sumy sa odvíja všetko ostatné Východiskovým bodom v…

20 januára, 2025

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejjednodušší použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

Cookie policy