Plánujete si otvoriť maloobchodnú predajňu alebo vymeniť starú pokladňu za novú? Prečítajte si, aké výhody ponúkajú jednotlivé varianty a vyberte si tú najlepšiu pre vaše potreby.
Aby zákazníci nečakali pri pokladni celú večnosť, potrebujete ľahko ovládateľný pokladničný systém, na ktorý sa môžete spoľahnúť. S pokladničným systémom dnes ale môžete sledovať viac než len predaje.
Ďalšie nároky na pokladničné riešenie sa líšia podľa:
- typu maloobchodu (malý butik s niekoľkými predajmi za deň má nižšie nároky ako vyťažená prevádzka s predajom potravín alebo sieť niekoľkých filiálok),
- počtu odbavených zákazníkov,
- aj výšky počiatočnej investície a nákladov na prevádzku.
Typy pokladničných systémov
Na výber máte z troch možností:
- registračná pokladňa,
- maloobchodný pokladničný softvér,
- účtovný systém s modulom pre predaje.
Všetky z nich vedia odosielať tržby do EET.
Registračná pokladňa
Registračná pokladňa je tlačidlová pokladňa s tlačiarňou a displejom. Nablokujete na nej tržby, odošlete údaje do EET a vystavíte zákazníkovi účtenku. Ale tým to končí.
Tlačidlové ovládanie registračných pokladní zvládne úplne každý. Silikónové tlačidlá sa hodia do náročných prevádzok, napríklad do prašného prostredia alebo tam, kde dochádza k manipulácii mokrými rukami. Registračnú pokladňu môžete rozšíriť napríklad o čítačky čiarových kódov, váhy alebo pokladničné zásuvky pre bankovky.
Výhodou je, že v sebe majú zabudovanú tlačiareň, takže budete pravidelne dokupovať iba papierové náplne (kotúče). Pokladňu aj softvér zakúpite jednorazovo bez toho, aby ste platili mesačné poplatky.
Prehľad výhod a nevýhod:
- vysoká odolnosť a malé rozmery
- vhodná do menších prevádzok maximálne s desiatkami tržieb denne
- rýchle zaučenie a jednoduché ovládanie
- mobilné riešenie vhodné na stánkový predaj
Vhodnou alternatívou ku klasickým registračným pokladniam sú jednoduché dotykové pokladne alebo Profi Účtenka v mobile.
Príklady využitia
Odolnú a prenosnú pokladňu využijete napríklad v malých obchodoch, potravinách, mäsiarstvach, pekárstvach, kaderníctvach, wellness centrách a kozmetických štúdiách, tržniciach, cukrárňach alebo v stánkoch s občerstvením.
Pokiaľ sa vo vašej prevádzke strieda jeden zákazník za druhým, odporúčame skôr pokladničný systém (softvér).
Maloobchodný pokladničný softvér
Pokladničný systém je zostava hardvéru a programu (alebo aplikácie), pomocou ktorých uskutočňujete predaj tovaru a služieb v kamenných predajniach.
S programom nainštalovaným do počítača, tabletu alebo telefónu môžete jednoducho spravovať ponúkaný tovar. Hardvérom pokladničného systému sú ďalej:
- čítačka čiarových kódov pre blokovanie tovaru,
- termotlačiareň pre vytlačenie účtenky zákazníkovi,
- platobný terminál pre bezhotovostné platby,
- prípadne váha.
Pokročilé funkcie
Pokladničný softvér okrem predaja umožňuje robiť štatistiky či reporty pre manažérov, vytvárať podklady pre účtovníctvo alebo centrálne riadiť sieť niekoľkých predajní pomocou vzdialenej správy.
Toto riešenie je vhodné pre podnikateľov, ktorí chcú rýchlo a jednoducho predávať a mať predajný softvér priamo prepojený so skladom.
Jedným z maloobchodných softvérov je napríklad Predajňa S3 od výrobcu Seyfor, ktorá sa dokáže prispôsobiť potrebám malej aj veľkej predajne. Dá sa jednoducho prepojiť s účtovným systémom Money S3 alebo napojiť na niekoľko doplňujúcich modulov, ako napríklad Predajňa – Platobné terminály, Dodacie listy, Inventúry alebo Bezobalový predaj.
Porovnanie s registračnými pokladňami
Oproti bežným registračným pokladniam sú PC pokladne s maloobchodným softvérom:
- prehľadnejšie,
- lepšie zvládajú veľké množstvo položiek,
- udržujú aktuálny prehľad o tovare na sklade,
- vhodné aj do prevádzok s viacerými predajnými miestami či do siete predajní.
Pokiaľ je pre vás dôležité sledovať skladové zásoby a pracovať s funkciami na podporu predaja (zľavy, vernostný systém, zákaznícke karty), je pre vás maloobchodný pokladničný softvér správnou voľbou.
Vhodné využitie
Pokladničné systémy využijú napríklad:
- predajcovia vstupeniek na kultúrne akcie,
- veľké kozmetické štúdiá,
- cestovné kancelárie
- alebo dopravcovi.
H2: Účtovný program s predajným modulom
Pokiaľ už máte zakúpenú licenciu pre účtovný softvér, môžete predaje vyriešiť priamo v ňom. Umožňuje to napríklad Money S3 a modul Kasa, ktorý ovládate pomocou myši alebo klávesových skratiek.
Kasa má dve verzie:
- Štandard môžu bezplatne využívať menšie predajne bez potreby pracovať so zľavovými akciami a viacerými skladmi. Zároveň nie je určená na riešenie EET.
- Professional vyrieši EET, pracuje s niekoľkými skladmi, je možné ho nainštalovať do siete a umožňuje pracovať s akčnými cenami. Pri práci na niekoľkých PC je nutné zakúpiť ďalšiu licenciu Money S3 Kasa Professional.
Pokiaľ potrebujete občas evidovať tržby v teréne, vyriešite to napríklad s aplikáciou Profi Účtenka, ktorá je zadarmo. Tú cez fakturačnú službu iDoklad prepojíte s účtovným systémom Money S3. Dáta o predajoch tak ľahko dostanete do svojho účtovného systému.
Obstarávacia cena a pravidelné poplatky
Dôležitým parametrom pri výbere pokladničného riešenia je aj cena. Registračné pokladne začínajú obvykle na 250€ bez DPH a neplatíte žiadny paušál.
U pokladničných systémov zaplatíte cenu od 300€ za obstaranie a potom mesačné alebo ročné poplatky za aktualizáciu systému a užívateľskú podporu. Obdobné je to pri využívaní účtovného softvéru s modulom pre maloobchodný predaj. Vyskúšajte si prácu v účtovnom softvéri zadarmo.
Reakcie na novinky a technická podpora
Registračné pokladne však postupne zastarávajú, zatiaľ čo maloobchodný softvér ide s dobou. Vždy aktuálny a v súlade s legislatívou je aj predaj tovaru priamo z účtovného systému, kde pravidelne vychádzajú nové aktualizácie.
Nie ste si istí, ktoré riešenie je pre vás to pravé? Kontaktuje nás a radi s vami nezáväzne preberieme detaily.
Boli informácie v článku užitočné?
Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.