Aplikácia finančnej správy Virtuálna registračná pokladnica (VRP) je zadarmo a pomáha podnikateľom s evidenciou predaja. Lenže niektorým VRP pridá skôr starosti. Prečítajte si, pre koho sa VRP hodí a kto by sa jej mal radšej vyhnúť.
VRP má podľa finančnej správy pomôcť podnikateľom ľahko splniť novú povinnosť on-line evidencie tržieb v systéme eKasa.
Na prvý pohľad vyzerá VRP veľmi jednoducho – podľa úradníkov ju môžete ovládať z mobilu, tabletu, počítača aj niektorých pokladníc. Finančná správa vám dokonca umožňuje zaregistrovať viac VRP na jedného podnikateľa.
Podnikatelia s VRP navyše nemusia robiť dennú, prehľadovú či intervalovú uzávierku ani platiť servisné poplatky. K výhodám patrí aj jednoduché rozhranie, ktoré evokuje ľahkú a rýchlu prácu.
V skutočnosti sa vám VRP oplatí maximálne vtedy, ak ste malý živnostník, máte nižšie desiatky predajov denne a k tomu sem-tam napríklad úhradu faktúry. Položky totiž musíte ručne vyťukať na webovej stránke VRP alebo v mobilnej aplikácii. A to pri väčšom počte zákazníkov zaberá dosť času a predlžuje rady.
Len internet a akýkoľvek mobil nestačia
Aj keď finančná správa vo svojich odpovediach hovorí, že VRP môžete ovládať z mobilu, tabletu alebo počítača podľa svojho výberu, nie je to tak jednoduché. Vaše zariadenie totiž musí spĺňať stanovené technické požiadavky – napríklad typ operačného systému alebo minimálnu internú pamäť.
A i keď máte vo svojej prevádzkarni spoľahlivú Wi-Fi a mobil či počítač zodpovedajúci požiadavkám finančnej správy, hneď s VRP začať nemôžete. Najprv totiž potrebujete získať od finančného úradu daňový kód pokladnice. A jeho vydanie úradníkom zaberie asi dva týždne.
VRP funguje iba ako predajný systém
VRP je zadarmo a dostupná komukoľvek, čo je nesporná výhoda. Zároveň je však nutné pozerať sa na ňu len ako na jednoúčelovú aplikáciu. Nepomôže vám totiž so:
- skladovými zásobami,
- vystavením výdajky a príjemky na sklad
- alebo účtovaním tržieb.
To znamená, že s VRP zvládnete základné predajné funkcie, ale zásoby alebo účtovníctvo musíte riešiť v inom systéme. A údaje doň dostanete z VRP iba ručným prepísaním, čo zaberie veľa času a pri prepise hrozia chyby.
Riaditeľ Solitey Slovensko: žiadali sme o možnosť prepojiť VRP s Money
Problém je v tom, že finančná správa nepovolila previazanie ekonomických systémov s VRP, takže systémy ako Money S3, Money S4 a Money S5 nesmú preberať dáta z VRP.
„V pripomienke k zákonu o registračných pokladniciach sme žiadali, aby sa ekonomické systémy mohli pripojiť k VRP a priamo preberať údaje o predajoch. To by zvýšilo atraktivitu VRP a pomohlo podnikateľom urýchliť a uľahčiť prácu, pretože by nemuseli predaj zadávať do VRP a do ekonomického systému zvlášť. Finančná správa však bohužiaľ našu žiadosť zamietla. Kvôli chýbajúcemu prepojeniu je VRP pre používateľov Money, ktorí majú denne desiatky a viac predajov, nevhodná,” povedal Viktor Pieš, riaditeľ Solitey Slovensko.
Väčší podnikatelia využijú upgradovanú pokladnicu a softvéry
Prejsť na on-line evidenciu tržieb eKasa môžete už od apríla, povinnosť prejsť na eKasu máte od 1. júla 2019.
V polovici marca 2019 finančná správa udelila prvé certifikácie niektorým výrobcom pokladníc, tí ďalší zatiaľ čakajú.
Prečítajte si naše odpovede na otázky, ktoré nám najčastejšie dávate, a potom si pomocou krátkeho dotazníka dajte poradiť riešenie pre vás.
Boli informácie v článku užitočné?
Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.