Mzdy a personalistika

Práceneschopnosť (PN) zamestnanca v roku 2024: čo mu patrí?

Dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca (PN)

Dočasná pracovná neschopnosť (často hovorovo označovaná ako „PN“) zamestnanca nastáva vtedy, keď je pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia.

Zamestnanca za práceneschopného uznáva ošetrujúci lekár, ktorý PN potvrdí vytvorením elektronického záznamu o dočasnej pracovnej neschopnosti v elektronickej zdravotnej knižke v systéme ezdravie. Rovnakým spôsobom ošetrujúci lekár najneskôr v deň určený ako deň predpokladaného skončenia práceneschopnosti (čo je spravidla deň kontroly) na základe zhodnotenia zdravotného stavu zaznamená ukončenie práceneschopnosti ku dňu, v ktorom bolo vykonané vyšetrenie (nasledujúcim dňom je pacient práceschopný), prípadne zaznamená nový dátum predpokladaného skončenia práceneschopnosti.

Táto elektronická práceneschopnosť (ePN) v plnom rozsahu nahrádza predchádzajúce 5-dielne papierové potvrdenie, ktoré sa od 1. januára 2024 už nepoužíva.

Zaevidovaná ePN sa automatizovane prenesie aj do systému elektronických služieb Sociálnej poisťovne, kde si ju ako na jedinom mieste môže zamestnávateľ pozrieť. Uvidí tam pre neho dôležité informácie o pracovnej neschopnosti svojho zamestnanca: vznik, trvanie a ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dôvod vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, miesto pobytu zamestnanca počas dočasnej pracovnej neschopnosti a ak dôjde k porušeniu liečebného režimu, tak aj túto informáciu.

Zamestnanec na PN má nárok na dve dávky: náhrada príjmu a nemocenské

Zamestnancovi uznanému za práceneschopného môžu vzniknúť dva nároky:

  • náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti vyplácaná zamestnancovým zamestnávateľom od 1. najviac do 10. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti,
  • nemocenská dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti najviac do 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti.

Zamestnanec nemusí žiadať zamestnávateľa o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a ani Sociálnu poisťovňu o nemocenské. Samotné vystavenie elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN) sa totižto automaticky považuje za žiadosť o tieto nároky.

Ktorý zamestnanec na PN má nárok na náhradu príjmu a nemocenské

Zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného má najskôr od zamestnávateľa nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a potom od Sociálnej poisťovne nárok na nemocenskú dávku, ak:

  • je zamestnancom na účely nemocenského poistenia (v deň vzniku nároku pracuje na základe takého právneho vzťahu, ktorý jemu i jeho zamestnávateľovi zakladá povinnosť platiť z poskytnutého príjmu nemocenské poistenie, prípadne na účely nemocenskej dávky je v ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia) a
  • tento zamestnanec za obdobie trvania dočasnej pracovnej neschopnosti nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ pre platenie sociálneho poistenia okrem príjmu, ktorý sa poskytuje z iného dôvodu, než za vykonanú prácu.

Podľa prvej podmienky nevznikne nikdy nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a na nemocenské študentovi pracujúcemu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dôchodcovi (starobný, predčasný starobný, invalidný dôchodca, výsluhový dôchodca po dovŕšení dôchodkového veku a invalidný výsluhový dôchodca) pracujúcemu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. Z týchto dohôd sa totižto neplatí nemocenské poistenie.

Výška náhrady príjmu pri dočasnej PN od zamestnávateľa v roku 2024

Náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytuje zamestnancovi jeho zamestnávateľ, a to za kalendárne dni od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do 10. dňa jej trvania.

Výška náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti je:

  • od prvého do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca,
  • od štvrtého dňa do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu zamestnanca,
  • polovica vypočítaná podľa predchádzajúcich bodov, ak sa zamestnanec stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo zneužitím iných návykových látok.

Celková suma náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor. Zamestnávateľ ju zamestnancovi vypláca vo výplatných termínoch, ktoré sú určené na výplatu mzdy, najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Výška nemocenského pri dočasnej PN od Sociálnej poisťovne v roku 2024

Od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia (najdlhšie do 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti) má zamestnanec nárok na nemocenskú dávku, ktorú mu poskytuje Sociálna poisťovňa. Nemocenské sa poskytuje za dni trvania PN.

Výška nemocenského je 55 % denného vymeriavacieho základu. Suma nemocenského sa tiež znižuje na polovicu, ak sa zamestnanec stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo zneužitím iných návykových látok.

Celková suma nemocenskej dávky sa zaokrúhľuje na 10 eurocentov nahor. Sociálna poisťovňa ju zamestnancovi vyplatí mesačne pozadu v ňou určenej lehote.

Nemocenská dávka sa primárne vypláca na bankový účet alebo v hotovosti na adresu, ktoré zamestnanec oznámil Sociálnej poisťovni. Ak tak neurobil, tak sa vyplatí na bankový účet, na ktorý mu zamestnávateľ vypláca mzdu. Ak v elektronických službách Sociálnej poisťovne zamestnávateľ na základe predpokladaného dátumu skončenia dočasnej PN uvidí, že zamestnancovi môže vzniknúť nárok na nemocenské, je povinný do troch dní od sprístupnenia informácie o vzniku ePN oznámiť Sociálnej poisťovni číslo bankového účtu zamestnanca, na ktorý mu vypláca mzdu, alebo informáciu, že mu ju vypláca v hotovosti + posledný deň, keď zamestnanec pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti pracoval.

Denný vymeriavací základ na účely náhrady príjmu a nemocenského

Denný vymeriavací základ sa počíta takto: súčet vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom období / počet dní rozhodujúceho obdobia. Výsledok sa zaokrúhli na štyri desatinné miesta nadol v prípade náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti vyplácanej zamestnávateľom a na štyri desatinné miesta nahor v prípade nemocenského vyplácaného Sociálnou poisťovňou.

Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého obdobie nemocenského poistenia pred vznikom dočasnej PN trvalo najmenej 90 dní, je:

  • kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná PN – ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná PN,
  • obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom vznikla dočasná PN – ak nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná PN, alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná PN.

Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého obdobie nemocenského poistenia pred vznikom dočasnej PN trvalo menej ako 90 dní, je:

  • na účely náhrady príjmu – obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná PN,
  • na účely nemocenského – kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná PN, ak obdobie nemocenského poistenia v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní u iného zamestnávateľa (v ostatných situáciach sa použije pravdepodobný denný vymeriavací základ vypočítaný ako 1/30 vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikla dočasná PN).

Je však ustanovený aj maximálny denný vymeriavací základ. Vypočíta sa z 24-násobku priemernej mesačnej mzdy za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie náhrady príjmu alebo nemocenského. Pre rok 2024 platí maximálny denný vymeriavací základ 85,7424 eura pre náhradu príjmu platenú zamestnávateľom a 85,7425 eura pre nemocenské platené Sociálnou poisťovňou.

Príklad na výpočet náhrady príjmu a nemocenského počas PN zamestnanca

Zamestnanec dňa 15.05.2024 ochorel a lekár mu vystavil ePN od 15.05.2024 do 28.05.2024 vrátane (14 dní). U svojho zamestnávateľa pracuje nepretržite od roku 2020. Počas celého roku 2023 mal mesačnú hrubú mzdu 1 000 eur. Aká bude výška jeho nárokov?

Náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti platená zamestnávateľom:

  • Denný vymeriavací základ = (12 x 1 000 eur) / 365 dní = 32,8767 eura (po zaokrúhlení na štyri desatinné miesta nadol).
  • Náhrada za 1. až 3. deň trvania PN = 25 % z 32,8767 eura x 3 dni = 24,657525 eura.
  • Náhrada za 4. až 10. deň trvania PN = 55 % z 32,8767 eura x 7 dní = 126,575295 eura.
  • Celková suma náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti = 151,24 eura (po zaokrúhlení na eurocenty nahor).

Nemocenská dávka platená Sociálnou poisťovňou:

  • Denný vymeriavací základ = (12 x 1 000 eur) / 365 dní = 32,8768 eura (po zaokrúhlení na štyri desatinné miesta nahor).
  • Nemocenské za 4 dni trvania PN = 55 % z 32,8768 eura x 4 dni = 72,32896 eura.
  • Celková suma nemocenského = 72,40 eura (po zaokrúhlení na 10 eurocentov nahor).

Nejnovější články

Účtovanie hotovosti, bankových účtov a platieb kartou v podvojnom účtovníctve

Peňažné prostriedky ako súčasť krátkodobého finančného majetku Z hľadiska členenia majetku sú peňažné prostriedky v…

19 decembra, 2024

Verzia 25.000: V súlade s legislatívou a pripravená na nový účtovný rok 2025

Dôležité informácie na úvod V prvom rade upozorňujeme, že verzia 25.000 je dostupná iba pre…

19 decembra, 2024

Zmeny a novinky Money S3 verzie 25.000

Pripravené zoznamy pre rok 2025 Do Pripravených zoznamov sme doplnili účtovné konštanty potrebné pre založenie…

19 decembra, 2024

Ako zálohovať dáta v účtovnom programe? Sú vaše dáta v bezpečí?

Prečo je dôležité riešiť zálohovanie dát? V dnešnej digitálnej dobe sú dáta neoddeliteľnou súčasťou každodenného…

19 decembra, 2024

Ako si zostaviť požiadavky na účtovný program

Analýza súčasných potrieb firmy Prvým krokom pri výbere účtovného programu je identifikácia aktuálnych potrieb vašej…

17 decembra, 2024

Ako stiahnuť a nainštalovať bezplatnú verziu Money S3

Prečo prejsť na účtovný program Money S3? Money S3 patrí medzi najpoužívanejšie účtovné softvéry na…

13 decembra, 2024

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejjednodušší použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.

Cookie policy