Obsah
Index daňovej spoľahlivosti
Index daňovej spoľahlivosti je proklientskym nástrojom finančnej správy. Jeho cieľom je posilniť dobrovoľné plnenie daňových povinností a zároveň odmeniť daňové subjekty za ich zodpovedné plnenie si povinností voči štátu. Predstavuje interné hodnotenie daňových subjektov analytickým systémom na základe kritérií stanovených finančnou správou. Zoznam daňových subjektov, ktorým bol určený index daňovej spoľahlivosti, zverejňuje Finančné riaditeľstvo SR na svojej internetovej stránke v zmysle § 52 ods. 18 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Daňovníci sú na základe hodnotenia rozdelení do troch kategórií: vysoko spoľahlivý, spoľahlivý a menej spoľahlivý. Kritéria, podľa ktorých sa určuje index daňovej spoľahlivosti sú upravené vo Vyhláške č.544/2021 Z.z. Ministerstva financií SR o kritériách na určenie indexu daňovej spoľahlivosti. Následne finančná správa poskytuje prostredníctvom inštitútu indexu daňovej spoľahlivosti benefity daňovým subjektom, vyhodnoteným ako spoľahlivé a vysoko spoľahlivé.
Ako overiť spoľahlivosť obchodného partnera
Na overenie platiteľa DPH potrebujete niektorý z nasledujúcich údajov:
- identifikačné číslo (IČ),
- daňové identifikačné číslo (DIČ),
- názov firmy, prípadne meno živnostníka.
Spoľahlivosť potom môžete zistiť v týchto databázach:
- portál FinStat,
- v Obchodnom registri SR,
- V Obchodnom vestníku SR,
- v registri účtovných závierok, ktorý spravuje Ministerstvo financií SR,
- v systéme VIES, ktorý umožňuje prenos informácii týkajúcich sa registrácie k DPH v rámci Európskej únie.
Pokiaľ používate účtovný program, mal by za vás spoľahlivosť platiteľa overiť automaticky. Túto funkciu má napríklad účtovný softvér Money S3, ktorý si môžete zadarmo a bez časového obmedzenia vyskúšať vo verzii Money S3 Start.
Na čo si dať ešte pozor
Na záver upozorňujeme na niekoľko situácií, ktoré z hľadiska DPH pri obchodovaní s inými subjektmi často nastávajú:
- pred zaplatením faktúry odberateľovi by ste si mali overiť, či je jeho bankový účet registrovaný v zozname účtov na podnikanie u daniarov (zoznam je zverejnený na webe Finančnej správy),
- ak od dodávateľa nakúpite tovar za nezvyčajne nízku cenu, tak tiež ručíte za DPH svojho dodávateľa (všeobecne ale s ručením počítajte pri každom tovare, ktorého cena vám príde podozrivo nízka),
- pozor si dávajte, pokiaľ obchodujete s neplatiteľmi DPH, ktorí na faktúry uvádzajú formuláciu daňový doklad. Daňové doklady totiž vystavujú iba platitelia DPH. Rovnako by neplátcovia DPH nemali na dokladoch uvádzať IČ DPH. Stáva sa, že tieto doklady plátcovia DPH omylom uvedú do priznania k DPH a musia potom riešiť chyby či dokonca pokuty.
Boli informácie v článku užitočné?
Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.